naglowek
 
 

trojkat Organizacja

trojkat Zadania Inspekcji

trojkat Ważne informacje

trojkat Kary Pieniężne

trojkat Dyżur Informacyjny

trojkat Numery Rachunków
Aktualności
24.08.2017


Kolejne przypadki wykrycia nielegalnych urządzeń
zakłócających pracę tachografu.


     W dniu 23.08.2017 r., inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie stwierdzili dwa przypadki podłączenia nielegalnych urządzeń zakłócających pracę tachografu.


W pierwszym przypadku w miejscowości Aleksandrowice (autostrada A4) został zatrzymany do kontroli turecki przewoźnik, który wykonywał międzynarodowy transport drogowy świeżych winogron z Turcji do Polski.

W trakcie kontroli instalacji tachografu w pojeździe stwierdzono podłączenie dodatkowych przewodów oraz urządzenia elektronicznego sterującego pracą tachografu przy pomocy pilota. Uruchomienie tego urządzenia powodowało zakłócenie prawidłowej pracy tachografu w taki sposób, że gdy pojazd znajdował się w ruchu tachograf rejestrował odpoczynek zamiast aktywności w postaci prowadzenia pojazdu przez kierującego.

W kolejnym przypadku w miejscowości Skawina (droga krajowa 44) zatrzymano do kontroli polskiego przewoźnika, który wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy. Po analizie okazanych do kontroli dokumentów m.in. zapisów tachografu, karty kierowcy oraz dokumentów przewozowych stwierdzono pewne nieścisłości. Okazało się, że kierowca używał magnesu, i tak podczas gdy pojazd faktycznie się poruszał tachograf rejestrował odpoczynek.

Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi na kwotę 4000zł, a na przedsiębiorców zostały wszczęte postępowania administracyjne na łączną kwotę 11 000 zł.

ZGŁASZANIE AUTOBUSÓW
DO KONTROLI

trojkat Główny Inspektorat Transportu Drogowego

trojkat Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

trojkat Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju  

trojkat Departament Służby Cywilnej

trojkat Elektroniczny system
poboru opłat (E-myto)
 
 epuap

Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej
Kraków 2017