Akademia Zdrowego Seniora – „Senior na drodze”

30.11.2022.

W dniu 29.11.2022r. inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie wziął udział w spotkaniu pt. „Senior na drodze. Jestem świadomy, jestem bezpieczny” organizowanym przez Sądecką Bibliotekę Publiczną im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu w ramach Akademii Zdrowego Seniora.

Tematyka spotkania wpisuje się w ogólnopolski projekt edukacyjno-informacyjny GITD „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla każdego” skierowany do osób starszych, powyżej 60 roku życia, zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów.

W ramach tego spotkania omówiono najważniejsze zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przybliżone zostały nowe przepisy obowiązujące w tym zakresie.

Przedstawiając ostatnie zmiany legislacyjne zwrócono uwagę zarówno na nowe obowiązki kierującego względem pieszych, jak również nowe prawa i obowiązki pieszego.

Przybliżone zostały też nowe zasady i regulacje wprowadzone w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego, tj. przyznawanie i kasowanie punktów karnych, recydywa przy popełnianiu wykroczeń tego samego typu.

W trakcie spotkania zwrócono również uwagę na takie aspekty jak zasady tworzenia korytarzy życia, zachowanie się pojazdu wraz ze wzrostem prędkości oraz wpływie kondycji psychomotorycznej kierującego na bezpieczeństwo jazdy.

Na zakończenie spotkania wszystkim uczestnikom wręczono opaski odblaskowe, których używanie również ma wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.