Bez wymaganego odpoczynku chciał prowadzić autobus z dziećmi

05.06.2023.

W dniu 2 czerwca 2023 r. w miejscowości Niepołomice małopolscy inspektorzy przeprowadzili kontrolę autobusu, którym grupa około 50 dzieci planowała wyruszyć w podróż do Grecji.

W trakcie kontroli czasu jazdy i odpoczynku okazało się, że kierujący pojazdem nie zrealizował wymaganego odpoczynku dobowego.

Odpoczynek dobowy kierowcy wynosił tylko 6 godzin, co mogło stanowić zagrożenie dla pasażerów, jak również innych uczestników ruchu drogowego.

Kontrolowany kierowca otrzymał od inspektorów zakaz dalszego prowadzenia pojazdu, a na miejsce kontroli przedsiębiorca wezwał innego wypoczętego kierowcę, który rozpoczął zadanie przewozowe, gdzie w trasie miał być zmieniony przez kolejnych dwóch kierowców.

O wszystkich dalszych wytycznych i obowiązkach przewoźnika oraz kierujących pojazdem został na miejscu kontroli poinformowany kierownik wycieczki, jak również rodzice dzieci.

Za przekroczenie dopuszczalnych norm czasu jazdy i odpoczynku zostało wszczęte wobec przewoźnika postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną.