Dwa ciekawe przypadki

19.07.2021.

Małopolscy inspektorzy w dniu 15 lipca br., w miejscowości Jordanów zatrzymali do kontroli dwa pojazdy ciężarowe przewożące drewno.

W pierwszym przypadku stwierdzono, że kierujący w momencie kontroli używał cudzej karty kierowcy, nie rejestrując w ten sposób faktycznego czasu pracy.

Za ten czyn na kierowcę nałożono mandat karny w kwocie 2000 zł, a na przedsiębiorstwo zostało wszczęto postępowanie administracyjne o nałożeniu kary pieniężnej.

W drugim przypadku ujawniono, że kierujący w momencie zatrzymania nie miał włożonej do tachografu karty kierowcy i tym samym nie stosował się do norm czasu jazdy i odpoczynku oraz wykryto ingerencję w oprogramowanie tachografu, co skutkowało wezwaniem na miejsce kontroli Policji, która będzie prowadziła stosowne postępowanie za ujawnione przestępstwo. Dodatkowo, ciągnik siodłowy oraz przyczepa nie posiadały aktualnych badań technicznych.

Za powyższe nieprawidłowości kierowca otrzymam mandat karny w kwocie 2000 zł, a na przedsiębiorcę wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 12000 zł.