Dwa przypadki braku zezwoleń oraz jazda na dwóch kartach

05.08.2020.

Małopolscy inspektorzy ujawnili dwa przypadki wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy bez wymaganego zezwolenia w dniu 4 sierpnia 2020 r.

I tak, w pierwszym przypadku dokonano kontroli na przejściu granicznym w Chyżnem (droga krajowa nr 7) skontrolowano zespół pojazdów należący do białoruskiego przewoźnika, którym wykonywany był międzynarodowy przewóz z Włoch do Rosji.

W drugim przypadku kontrola została przeprowadzona w miejscowości Aleksandrowice (autostrada A4), tu zatrzymano zespół pojazdów należący do rumuńskiego przewoźnika, którym wykonywany był międzynarodowy przewóz z Turcji do Polski.

Każdemu z ww. przewoźników grozi kara w wysokości 12000 zł, kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi, a pojazdy usunięto na parking strzeżony do czasu okazania stosownych zezwoleń i wpłaty kaucji pieniężnej.

Ponadto, na autostradzie A4 w miejscowości Aleksandrowice, zatrzymano do kontroli zespół pojazdów należący do węgierskiego przewoźnika, w trakcie analizy danych zawartych na karcie kierowcy oraz w tachografie ustalono, iż kierowca wielokrotnie „korzystał” z karty innego kierowcy. Dodatkowo ujawniono naruszenia z czasu pracy.

W związku z powyższym kierowca został ukarany mandatem karnym, a na przedsiębiorstwo wszczęto postepowanie administracyjne.