Prezydent RP w punkcie kontroli ITD w Morawicy

04.07.2023.

Najnowszy sprzęt kontrolny Inspekcji Transportu Drogowego, wzmożone kontrole autokarów, bezpieczeństwo na polskich drogach – o tym m.in. rozmawiali dziś Prezydent RP Andrzej Duda i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Prezydent odwiedził punkt kontrolny ITD w Morawicy w Małopolsce.

– Mamy początek wakacji, a w związku z tym początek tego prawdziwego sezonu turystycznego, także i w tej części Polski. Stąd oczywiście kwestia bezpieczeństwa na drogach – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda, w trakcie wizyty w punkcie kontrolnym Inspekcji Transportu Drogowego w Morawicy w Małopolsce.

W spotkaniu uczestniczył również Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik. A o funkcjonalnościach sprzętu kontrolnego i obszarach działalności ITD opowiadali Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Paweł Kucharczyk.

Prezydent zapoznał się z najnowocześniejszym sprzętem kontrolnym, którym dysponuje ITD – nowoczesnymi furgonami i Mobilnymi Jednostkami Diagnostycznymi, które trafiły do wszystkich 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego.

– Taka mobilna stacja – wyprodukowana w Polsce, co chciałem z całą mocą zaznaczyć – pozwala na dokonanie diagnostyki samochodu ciężarowego, osobowego czy autobusu – niemal jak na stacji diagnostycznej. Kontrolowane jest wszystko, w tym sprawność układów hamulcowych, zawieszenia – mówił Prezydent.

– W ramach kończącego się właśnie projektu „Wzmocnienie Potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” do inspektorów w całej Polsce trafiły 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów, 74 nowoczesne furgony wyposażone m.in. w testery diagnostyczne, dymomierze, sonometry i wagi samochodowe oraz 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych. To unikatowy sprzęt, którym dysponuje tylko Inspekcja Transportu Drogowego. Jego funkcjonalność umożliwia wykrycie i wykluczenie z ruchu większej liczby pojazdów zagrażających bezpieczeństwu – podkreślił Szef ITD Alvin Gajadhur.

W Mobilnych Jednostkach Diagnostycznych sprawdzane są nie tylko pojazdy ciężarowe, ale również autokary. I właśnie o działaniach ITD mających zapewnić bezpieczeństwo w trakcie wakacyjnych wyjazdów, w tym „Bezpieczny autokar” rozmawiano w trakcie spotkania w Morawicy.

– Chodzi o kompleksowe sprawdzenie czy dzieci, jadąc na kolonie, są bezpieczne. Dzisiejsze spotkanie to też dla mnie sposobność, by złożyć podziękowania na ręce Ministra Gajadhura i wszystkich funkcjonariuszy i pracowników ITD za ich codzienną prace i trud. Szczególnie teraz, w okresie urlopowym. Wszyscy wiemy, że podniesienie bezpieczeństwa na naszych drogach dla podróżujących, urlopowiczów, ale zwłaszcza dla dzieci, ma fundamentalne znacznie – podkreślił Andrzej Duda.

– W pierwszych dniach tegorocznych wakacji, w trakcie prowadzonej akcji „Bezpieczny autokar”, w 6 proc. przypadków inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów W niespełna 1 proc. kontroli, ze względu na fatalny stan techniczny autokarów, wydali zakazy ich dalszej jazdy. Nasze kontrole są kompleksowe, obejmują nie tylko ocenę stanu technicznego pojazdu, ale również czas pracy, uprawnienia oraz stan trzeźwości kierowców. Mają zapewnić większe bezpieczeństwo w trakcie wzmożonego ruchu autokarowego oraz dać rodzicom i opiekunom najmłodszych większą pewność, że dzieci bezpiecznie dojadą na wakacyjny wypoczynek – mówił Alvin Gajadhur.

Prezydent podkreślił, że systemowe działania podejmowane na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przynoszą pozytywne efekty. Wskazał, że w ciągu ostatnich 3 lat, liczba „czarnych punktów” na drogach zmniejszyła się o niemal 200.

– To ogromna liczba ludzi, których życie tak naprawdę zostaje uratowane, właśnie dzięki temu, że mamy coraz lepszą infrastrukturę drogową, dzięki temu, ze jest większa kontrola, a także dzięki temu, że reżim sankcji za wykroczenia drogowe został zaostrzony – to wszystko powoduje, że jeździmy spokojniej, ostrożniej, że właściciele pojazdów bardziej o nie dbają – zaznaczył Prezydent.

W spotkaniu w punkcie kontroli ITD uczestniczył również Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik.

Główny Inspektor Transportu Drogowego, wcześniej wziął udział w spotkaniu w Zatorze, gdzie Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami branży turystycznej województwa małopolskiego.

Źródło: gitd.gov.pl