Trwa akcja BEZPIECZNY AUTOKAR

21.07.2020.

Równocześnie z trwającymi wakacjami prowadzona jest ogólnopolska akcja BEZPIECZNY AUTOKAR, w trakcie której inspektorzy ITD prowadzą wzmożone kontrole drogowe autobusów realizujących okazjonalne przewozy drogowe.

Działania ukierunkowane są w szczególności na autokary, którymi przewożone są dzieci i młodzież.

W trakcie kontroli sprawdzany jest m.in. czas pracy kierowcy, prędkość, trzeźwość, stan techniczny, wymagane wyposażenie autobusu, w tym właściwa liczba wyjść ewakuacyjnych, a także czy droga ewakuacji nie jest zastawiona przez bagaże, liczba przewożonych osób, dokumenty uprawniające do wykonywania transportu, badania lekarskie i psychologiczne kierowcy oraz jego uprawnienia.

W przypadku przewozu dzieci i młodzieży inspektorzy sprawdzają, czy jest zapewniona odpowiednia opieka i czy znajduje się we właściwym stanie psychofizycznym oraz czy autokar jest oznaczony stosownymi tablicami informującymi o przewozie dzieci.

I tak w dniu 20 lipca 2020 r., małopolscy inspektorzy w miejscowości Aleksandrowice (autostrada A4) zatrzymali do kontroli autokar, którym przewożonych było 40 dzieci na trasie Murzasichle – Zgorzelec.

Kontrola wykazała, że autokar nie posiadał wystarczającej liczby wyjść ewakuacyjnych, a tablica z oznaczeniem przewozu dzieci/młodzieży była niewłaściwie zamontowana.

Do czasu usunięcia nieprawidłowości ze względu na bezpieczeństwo podróżnych dalsza podróż została wstrzymana, a kierowca ukarany mandatem karnym.