Udany start „Wakacyjnej podróży z Krokodylkiem Tirkiem”

24.07.2023.

Gry i zabawy edukacyjne, konkursy, pokazy sprzętu kontrolnego Inspekcji Transportu Drogowego i koncert Kuby Szmajkowskiego – czyli dużo dobrej zabawy, której przyświecał jeden cel: BEZPIECZEŃSTWO. Tak wyglądał piknik rodzinny w Krakowie, inaugurujący „Wakacyjną podróż z Krokodylkiem Tirkiem”. Odwiedziło go kilka tysięcy osób.

Kierunek: BEZPIECZEŃSTWO – pod takim hasłem, w sobotę (22 lipca), wystartowała „Wakacyjna podróż z Krokodylkiem Tirkiem”. Zainaugurował ją piknik edukacyjny w Krakowie.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur podkreślili, że jedną z inwestycji w bezpieczeństwo ruchu drogowego są właśnie działania edukacyjne.

– Bardzo zależy nam na bezpieczeństwie. Szczególnie dziękuję więc wszystkim, którzy doskonale bawią się w Parku Jordana. Dziękuję, że przyszliście ze swoimi pociechami i rozpoczynacie edukację komunikacyjną od pierwszych lat ich życia – mówił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dodał, że realizowana przez Inspekcję Transportu Drogowego działalność brd, której przejawem są m.in. działania i spotkania edukacyjne, to promocja dobrych praktyk w ruchu drogowym i przyczynianie się do tego, że na drogach jest bezpieczniej.

Robimy bardzo dużo, aby obniżyć liczbę wypadków drogowych. Jest o 37 proc. wypadków śmiertelnych mniej w okresie ostatnich lat. Ale do absolutnego sukcesu droga jest jeszcze daleka. Bawmy się, ale i edukujmy w zakresie brd – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

Cieszę się, że na piknik rodzinny przyszły rodziny. Jest mnóstwo atrakcji, jak gry edukacyjne, miasteczko ruchu drogowego. Mimo że jest przerwa szkolna, to pamiętajmy, że od bezpieczeństwa w ruchu drogowym przerwy być nie może. W trakcie wakacji dzieci bardzo często bawią się na dworze, jeżdżą rowerem, czy podróżują autokarami. Ważne jest, żeby znały zasady ruchu drogowego. Inspekcja Transportu Drogowego, organizując tego typu pikniki, chce podnosić świadomość w zakresie brd – podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Z atrakcji krakowskiego pikniku rodzinnego i możliwości aktywnego spędzenia czasu, którym przyświecał cel zasadniczy – promocja bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skorzystało kilka tysięcy dzieci oraz ich opiekunów. Mobilne miasteczko ruchu drogowego, waga przeciążeń hamowania, symulator dachowania, przestrzegający przed brawurą na drodze, surfo, „dziwaczne” rowery, odblaskownia, refleksomierz i tor wyścigowy dla dzieci to tylko część atrakcji. Wiele pozytywnych emocji wywołały także wyścigi modeli sterowanych radiem. Były też gry i konkursy edukacyjne. Każde ze stoisk było zarazem punktem w grze miejskiej. Sporym zainteresowaniem cieszył się najnowszy sprzęt kontrolny Inspekcji Transportu Drogowego. Była też okazja, aby z inspektorami porozmawiać o przepisach ruchu drogowego. Dobrze bawili się więc i młodsi, i starsi. Muzyczną atrakcją krakowskiego pikniku był koncert Kuby Szmajkowskiego.

Minister Infrastruktury i Główny Inspektor Transportu Drogowego nagrodzili zwycięzców konkursu filmowego „Moja szkoła Ambasadorem Bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Konkurs, zorganizowany przez Inspekcję Transportu Drogowego, zachęcał młodych uczestników ruchu drogowego do przygotowania filmów o zasadach brd. Do konkursu zakwalifikowano 180 prac. Najlepsze zespoły z klas 0-1 i 2-3 szkół podstawowych otrzymały dyplomy oraz nagrody – rowery, kaski i ochraniacze, a zwycięskie szkoły – Miasteczka Ruchu Drogowego.

„Wakacyjna podróż z Krokodylkiem Tirkiem” to cykl plenerowych wydarzeń, które odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu informacyjno-edukacyjnego „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kolejne przystanki w wakacyjnej trasie, promującej zasady brd, to Zakopane (29 lipca) i Mielno (13 sierpnia).

Źródło: gitd.gov.pl