W jednym dniu dwa ciekawe przypadki przeładowanych pojazdów

21.06.2021.

Małopolscy inspektorzy w piątek 18 czerwca br., w Krakowie na ulicy Nowohuckiej, zatrzymali do kontroli pojazd typu betoniarka z pompą do betonu. Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 32 tony, którym przewożono beton z jednej z krakowskich betoniarni na jedną z budów na terenie miasta ważył rekordowe 49,5 tony!

Podczas kontroli stwierdzono również prawie dwukrotne przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej pojazdu. Zmierzono nacisk 35,4 t względem 18 t wartości dopuszczalnej.

Kierowcę ukarano mandatem karnym, natomiast względem przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne na kwotę 15 tys. zł.

W drugim przypadku pojazd był zdecydowanie „lżejszy” niż pierwszy, na ulicy Starowolskiej w Krakowie został zatrzymany do kontroli pojazd ciężarowy, którym również przewożono beton. W związku z podejrzeniem przekroczenia dopuszczalnych parametrów wagowych kontrolowanego pojazdu, dokonano jego ważenia.

W wyniku ważenia stwierdzono: rzeczywistą masę całkowitą pojazdu: 34,70 t, zatem przekraczającą wartość dopuszczalną wynoszącą 32 t o wartość 2,70 t, tj. 8,44%

W tym przypadku na przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone kwotą 8 tys. zł.