„Wakacyjna podróż z Krokodylkiem Tirkiem” dotarła do Zakopanego

01.08.2023.

Choć stolica polskich Tatr przywitała uczestników zmienną pogodą, to ci jednak nie zawiedli. Piknik rodzinny w Zakopanem, zorganizowany w ramach „Wakacyjnej podróży z Krokodylkiem Tirkiem”, podobnie jak tydzień wcześniej – w Krakowie – odwiedziło kilka tysięcy osób.

„Wakacyjna podróż z Krokodylkiem Tirkiem” organizowana pod hasłem Kierunek: BEZPIECZEŃSTWO to trzy pikniki rodzinne, podczas których uczestnicy biorą udział w grach i zabawach edukacyjnych, konkursach. Mogą też zobaczyć najnowszy sprzęt kontrolny Inspekcji Transportu Drogowego i porozmawiać z inspektorami o przepisach ruchu drogowego. Jednym słowem – zabawa. Dużo dobrej zabawy. Ale też edukacja i promocja bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Uczestników pikniku przywitali Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Poseł na Sejm RP – członek Sejmowej Komisji Infrastruktury – Anna Paluch oraz Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Jak wskazał Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk:

„Inspekcja Transportu Drogowego to nie tylko kontrole na drogach. To przede wszystkim edukacja. Edukacja kierowana do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tutaj, te szczególne działania są dedykowane dzieciom”

„To szczególnie ważne, by najmniejsi uczestnicy ruchu drogowego wynieśli stąd wiele wiedzy pozyskanej przez zabawę”

– zaznaczył Andrzej Adamczyk.

„Od bezpieczeństwa na drodze nie ma wakacji. Na tym pikniku, możemy poznać przepisy ruchu drogowego, spędzić miło czas, jest całe mnóstwo atrakcji. O to właśnie dba Inspekcja Transportu Drogowego. Nie tylko prowadzimy kontrole na drogach. Stawiamy też na edukację, stawiamy na prewencję. To bardzo ważne, by już od najmłodszych lat poznawać przepisy ruchu drogowego”

– podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Natomiast, jak powiedziała, poseł Anna Paluch z sejmowej Komisji Infrastruktury:

„Nigdy nie jest za wcześnie na to, by uczyć poruszania się po drodze. I właśnie najmłodsi – przy zabawie – a jest to najskuteczniejsza metoda nauki, mogą tutaj poznać przepisy i zasady ruchu drogowego”

Burmistrz Zakopanego podkreślił wpływ zajęć edukacyjnych na bezpieczeństwo nie tylko podczas wakacji wakacyjne, ale też i w roku szkolnym.

„Chodzi nie tylko o to, by dzieci bezpiecznie spędzały wakacje. Chodzi też o to, by bezpiecznie chodziły do szkoły w swoich miejscowościach. Takie wydarzenie jak to, gdzie jest i zabawa, i edukacja, gdzie można skorzystać z wiedzy i doświadczenia Inspekcji Transportu Drogowego służy temu niewątpliwie. Dziękuję, że ten piknik zorganizowaliście tutaj, w Zakopanem”

– zaznaczył burmistrz Leszek Dorula.

Mobilne miasteczko ruchu drogowego, waga przeciążeń hamowania, symulator dachowania, przestrzegający przed brawurą na drodze, „dziwaczne” rowery, odblaskownia, malowanie buziek to tylko część atrakcji. Były też gry i konkursy edukacyjne. Dodatkowo każde ze stoisk było także punktem w grze miejskiej. Dużym zainteresowaniem cieszył się najnowszy sprzęt kontrolny Inspekcji Transportu Drogowego. Oprócz możliwości przyjrzenia się z bliska była to też okazja do rozmów o przepisach ruchu drogowego z inspektorami. Była to zatem okazja do dobrej zabawy tych najmłodszych, ale też i „trochę” starszych.

„Wakacyjna podróż z Krokodylkiem Tirkiem” to cykl plenerowych wydarzeń, które odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu informacyjno-edukacyjnego „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Kolejnym, ostatnim już, przystankiem w wakacyjnej trasie, promującej zasady brd, będzie Mielno (13 sierpnia).

Już teraz serdecznie zapraszamy!

Źródło: gitd.gov.pl