Wspólne działania kontrolne ITD i ELA

28.04.2023.

W poniedziałek (24 kwietnia) Małopolski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego gościł delegację Europejskiego Urzędu ds. Pracy, z jego Dyrektorem wykonawczym Cosminem Boiangiu. Na małopolskim odcinku autostrady A4 funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili działania kontrolne z udziałem przedstawicieli zagranicznej delegacji. Zaprezentowali możliwości najnowocześniejszego sprzętu kontrolno-pomiarowego oraz podzielili się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem w zakresie kontroli m.in. czasu pracy kierowców.

Europejski Urząd ds. Pracy (ELA) wspiera współpracę krajów Unii Europejskiej, koordynuje wspólne inspekcje oraz przeprowadza analizy i oceny ryzyka w kwestiach dotyczących transgranicznej mobilności pracowników, nie tylko w transporcie drogowym. Urząd założony w 2019 roku, wspiera wydajną i sprawną pracę, aby w ten sposób służyć pomocą w rozwiązywaniu trudności w zakresie egzekwowania przepisów socjalnych oraz pomaga dbać o to, aby unijne przepisy dotyczące mobilności pracowników i koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, były stosowane w sposób sprawiedliwy, prosty i skuteczny. ELA ułatwia obywatelom i przedsiębiorstwom funkcjonowanie na jednolitym rynku i czerpanie z niego korzyści, jednocześnie wspierając współpracę organów krajowych, aby zapewnić skuteczne egzekwowanie przepisów.

W trakcie wizyty inspektorzy WITD Kraków przeprowadzili działania kontrolne z udziałem gości na autostradzie A4 . W miejscowości Zakrzów koło Krakowa zaprezentowali inspekcyjny pojazd z systemem DSRC, który służy do zdalnego odczytu danych z tachografu. Pokazali również oznakowany furgon wraz z wyposażeniem kontrolno-pomiarowym, który służy do codziennych kontroli pojazdów i kierowców na małopolskich drogach. Działania ukierunkowane były na kontrole przepisów dotyczących czasu pracy kierowców, również przy wykorzystaniu systemu DSRC. Dzięki wykorzystaniu służbowego motocykla kontrolnego WITD oraz pojazdu z wideorejestratorem, kontrolowano również prędkość pojazdów poruszających się po autostradzie. Obecność najnowocześniejszego sprzętu WITD Kraków, jakim jest Mobilna Jednostka Diagnostyczna, umożliwiła przeprowadzanie szczegółowych kontroli stanu technicznego pojazdów w punkcie kontrolnym.

Kolejne podobne działania kontrole Inspekcji Transportu Drogowego we współpracy z ELA, planowane są jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

 

Źródło: gitd.gov.pl